Okulary

Optymalne dopasowanie okularów – jak samodzielnie dopasować oprawki do okularów?

Okulary wywierają nacisk na skronie, zsuwają się z nosa, a może są krzywe? Nadszedł czas, aby je dopasować. Niekoniecznie jednak wymaga to wizyty u optyka – przy odrobinie wprawy i odpowiednich narzędzi można samodzielnie dokonać drobnych korekt. Jak w prosty sposób samodzielnie dopasować swoje oprawki do okularów od Eyewear24?

Czy moje okulary są prawidłowe?

Okulary stają się z czasem trochę niewygodne. Rozmiar okularów może się dość szybko zmienić z powodu codziennego noszenia, a wtedy ześlizgują się z nosa się nawet przy najmniejszych ruchach. Nie należy lekceważyć skutków źle dopasowanych okularów. Ciągłe ich poprawianie jest denerwujące, nie mówiąc już o bólu w uszach i skroniach. Źle dopasowane okulary często nie spełniają swojego głównego zadania, jakim jest zapewnienie dobrej jakości widzenia.

Podczas codziennego noszenia okularów można sprawdzić następujące wskaźniki:

  • okulary nie wywierają żadnego nacisku na skronie,
  • nie czuć żadnego znaczącego ani niewygodnego ciężaru na nosie,
  • okulary leżą poziomo na nosie i nie zwisają z jednej strony,
  • okulary nie ześlizgną się podczas pochylania głowy.

Można też sprawdzić, czy okulary są prawidłowo osadzone, patrząc w lustro — czy środek okularów jest prawidłowo ustawiony nad źrenicami? Jeśli nie, czas na naprawę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów

Zwłaszcza w przypadku plastikowych oprawek zmiany w obszarze nosa są trudne do wprowadzenia. Z kolei oprawki metalowe mają zazwyczaj wymienne noski, których położenie i kształt umożliwiają łatwe ustawienie okularów. Zasadniczo oprawki do okularów powinny kończyć się górną krawędzią poniżej brwi i powyżej załamania. Nie ogranicza pola widzenia. Wyważone proporcje zapewnione są, gdy oprawka nie jest znacząco szersza od twarzy i można widzieć przez szkła tak centralnie, jak to tylko możliwe. Oczywiście istnieje pewna swoboda w stosowaniu tych zasad, która zależy od kształtu okularów, wymaganej korekcji wzroku i użytkowania okularów.

Jak prawidłowo dopasować okulary — krok po kroku do idealnego dopasowania

Zanim zaczniesz, powinieneś mieć przygotowane odpowiednie narzędzia. Szczególnie pomocne są szczypce z ostrymi końcówkami i mały śrubokręt. Aby uniknąć zarysowania lub uszkodzenia oprawki do okularów, lepiej użyć szczypiec z wyściełanymi końcówkami. Alternatywnie możesz zabezpieczyć okulary przed zadrapaniami i wgnieceniami za pomocą taśmy samoprzylepnej w odpowiednich miejscach. Potrzebna jest również płaska powierzchnia robocza do samego procesu mocowania.

Ponieważ okulary mogą uwierać w różnych miejscach lub niewłaściwie pasować, istnieją różne sposoby regulacji okularów.

Jeśli twoje okulary są luźne i często przesuwają się do przodu, problem dotyczy ich szerokości. Najlepszym sposobem, aby temu zaradzić, jest dokręcenie śrub w połączeniach wspornika.

Możesz również dopasować zauszniki okularów do szerokości twarzy, ostrożnie wyginając je szczypcami. Zrób to powoli i często sprawdzaj wynik, aby uniknąć złamania ramki.

Jeśli końce zauszników naciskają za ucho lub wystają, pomoże ta sama procedura, jak w przypadku korekty szerokości okularów. Plastikowe zauszniki należy najpierw podgrzać suszarką do włosów lub w kąpieli wodnej, aby można je było zgiąć i wyregulować szczypcami. Również tutaj zachowaj szczególną ostrożność i nie pracuj w nadmiernie wysokich temperaturach. Jeśli skronie są zbyt ciasne lub zbyt luźne, możesz odpowiednio zgiąć krzywiznę w górę lub w dół.