Okulary

Jak wybrać oprawki do okularów?

Osoby z wadą wzroku mogą obecnie kupić ogromną liczbę różnego rodzaju okularów. Na rynku znaleźć można oprawki zwykłe, lecz również i te produkowane przez uznanych producentów, często kojarzonych ze światem mody. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma poważne problemy z tym, jak się powinno wybierać oprawki do okularów. Na co więc należy przede wszystkim zwracać uwagę?

Z jakiego materiału powinny być wykonane?

Osoby z wadą wzroku mogą obecnie kupić ogromną liczbę różnego rodzaju okularów

Na samym początku podczas wybierania oprawek do okularów należy przyjrzeć się temu, z jakiego będą one wykonane materiału. Czym się poszczególne rozwiązania cechują i na które warto się zadecydować?

Nie da się ukryć, że najczęściej wybieranym materiałem używanym do produkcji oprawek do okularów, jest oczywiście plastik. Jest to tworzywo bardzo tanie, a także dość dobrze się prezentujące. Co więcej, okulary plastikowe są również bardzo lekkie, więc nie będą wywoływały dyskomfortu podczas noszenia.

Rzecz jasna dużą wadą plastiku jest to, że wygląda on dość tanio i łatwo o jego uszkodzenie. Z tego też powodu często sięga się po materiały nieco bardziej prestiżowe. Dobrym tego przykładem mogą być oprawki metalowe. Nadal są one dość lekkie, lecz jednocześnie bardzo mocne, a co najważniejsze rewelacyjnie się prezentujące. Na rynku znaleźć można modele zrobione ze stali nierdzewnej, a nawet z tytanu.

Jaki powinie być kształt oprawek?

Oczywiście sam materiał wykonania to nie wszystko, czemu należy się przyjrzeć podczas wybierania oprawek do okularów. Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, jak będzie ich kształt. Ten jak się okazuje, powinien być dobrany do kształtu twarzy osoby, która będzie je nosić. Jak więc należy podejść do tego zagadnienia?

Przykładowo osoba o twarzy kwadratowej, czyli takiej, która charakteryzuje się mocno zarysowaną szczęką i bardzo wyraźnymi policzkami, powinna wybierać oprawki lekko zaokrąglone. Pozwoli to złagodzić ostre rysy twarzy.

Kolejnym rodzajem twarzy jest twarz okrągła. W tym wypadku ma się do czynienia z identyczną wysokością i szerokością twarzy, z jednocześnie delikatnie zarysowującą się szczęką. Do takiego kształtu twarzy zalecane są oprawki równe lub ewentualnie nieco szersze od obrysu twarzy. Dzięki temu uzyska się efekt wydłużenia i wyszczuplenia twarzy.

Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć, jakie okulary powinno się dobrać do twarzy trójkątnej. W tym wypadku ma się do czynienia z szerokim czołem i wąską szczęką. W przypadku osoby o takim kształcie twarzy najlepiej sprawdzą się okulary w kształcie kocich oczu. Innym ciekawym pomysłem będą okulary bez dolnej krawędzi oprawki.